• پذیرش: شنبه تا چهارشنبه، ساعت 17 تا 19:30
  • تلفن تماس: 35567979-041
  • آدرس مطب: تبریز، خیابان 17 شهریور جدید، جنب آزمایشگاه مهر، طبقه اول

دکتر یوسف وجودی، متخصص زنان، زایمان و نازائی تبریز

مشاوره ژنتیکی

مشاوره پیش از بارداری و کنترل در دوران بارداری

مشاوره پیش از بارداری و کنترل در دوران بارداری

مشاوره ژنتیک پیش از بارداری در مورد ازدواجهای فامیلی بیش از ازدواجهای غیر فامیلی ضرورت دارد. زیرا در این حالت زوجین دارای جد مشترک میباشند و در صورت وجود اختلال ژنتیکی احتمال بیشتری وجود دارد که والدین نسبت به آن اختلال حامل بوده و در نتیجه امکان بروز آن در جنین افزایش می یابد. همچنین زوج های با سن بالا و یا پایین (زیر 18 سالگی و بالای 35 سالگی) و زوج هایی که دارای سابقه ی خانوادگی از بیماریهای ژنتیکی (فرزند مبتلا و یا از اعضای فامیل مبتلا باشند) در آنها وجود دارد لازم است که قبل از بارداری مشاوره شوند تا احتمال بروز بیماری در فرزند آنان تخمین زده شود. زوجینی که سابقه ی سقط دارند نیز جهت بررسی علل ژنتیکی سقط لازم است قبل از بارداری مجدد مورد مشاوره قرار گیرند و در صورت لزوم آزمایش شوند. اگر بنابه هر دلیلی این زوجها قبل از بارداری مشاوره انجام نداده باشند میتوانند در دوران بارداری سلامت جنین خود را کنترل نمایند و با انواع آزمایشات ژنتیک که در مراحل مختلف بارداری قابل انجام می باشند نسبت به اختلالات کروموزومی و ژنی غربالگری نمایند. مشاوره قبل از بارداری و کنترل در دوران بارداری همچنین می تواند در رفع نگرانی های والدین در بارداری های طبیعی نیز مفید باشد.

بطور کلی انجام آزمایشات خاص در دوران بارداری برای کسانی لازم است که قبل از بارداری به آنها توصیه شده است که در دوران بارداری می بایست آزمایشات ژنتیکی انجام دهند و یا لازم می بینند که قبل از آزمایش با متخصص مشورت کنند. البته امروزه تمامی خانم های باردار می بایست در هفته 12 بارداری به متخصص زنان مراجعه و آزمایش های دوره بارداری را انجام دهند. اگر نتایج نیاز به انجام آزمایش ژنتیک را نشان داد بهتر است خانم و یا زوج مورد مشاوره ژنتیک قرار گیرند.


مشاوره برای خانم های باردار در سن بالا

مشاوره برای خانم های باردار در سن بالا

تحقیقات و آمار نشان داده است با افزایش سن والدین، بخصوص سن مادر هنگام بارداری احتمال بروز بیماری هایی با منشاء اختلالات ژنتیکی و کروموزومی (بویژه بیماری سندرم داون، انواع تریزومی ها و ...) افزایش می یابد این احتمال بویژه برای زوج هایی که سابقه ی فامیلی نسبت به برخی بیماری های ژنتیکی دارند بیشتر می باشد. با انجام مشاوره ی ژنتیک و در صورت لزوم انجام برخی آزمایشات ژنتیک، احتمال خطر برای جنین برآورد می شود و زوجین با آگاهی می توانند در مورد فرزند دار شدن و یا ختم بارداری تصمیم بگیرند.

برای هر سه مرحله از ازمایشات ژنتیکی به

 مرکز تشخیص ژنتیک تبریز

و ازمایشگاه بالینی . سلولی و مولکولی میلاد

نماینده انحصاری کمپانی CeGaT  المان و Genomize ترکیه در ایران

وجهت اطلاعات بیشتر به ادرس سایت های زیر مراجعه فرمائید

www.mcllab.com

www.tgaclab.com

 

 

ما مسئول کمک به شما در جهت تشخیص زودرس بیماریها و تولد

مرور مطالب

درباره دکتر وجودی

دکتر یوسف وجودی، متخصص بیماریهای زنان، زایمان و نازائی هستند که از سال - در حال ارائه خدمات تخصصی به جامعه می باشند. ایشان در سال -- از دانشگاه علوم پزشکی تبریز در رشته تخصصی زنان زایمان فارغ التحصیل شدند. در حال حاضر ایشان در شهر تبریز به فعالیت مشغول می باشند.

ارتباط با ما

  • آدرس مطب: تبریز، خیابان 17 شهریور جدید، جنب آزمایشگاه مهر، طبقه اول
  • تلفن مطب: 35567979-041
  • پذیرش: روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت 17 الی 19:30
  • بیمارستان شمس: تبریز